top of page

O NÁS

CET_0829.jpg
Artboard 1_72x_edited.png

HISTORIE

Pražští komorní sólisté jsou nejdéle působícím smyčcovým orchestrem svého druhu v Čechách. U zrodu tělesa stáli v roce 1961 violista Symfonického orchestru hl.m. Prahy FOK Hubert Šimáček a legendární dirigent Václav Neumann. Jak jimi zvolený název orchestru napovídá, ansámbl byl tvořen muzikanty, kteří měli sólistické ambice, ale zároveň spolupracovali s předními českými i zahraničními sólisty a dirigenty té doby. Z těch nejvýznamnějších to byli houslisté Josef Suk, Gidon Kremer, Václav Hudeček, flétnista Jean-Pierre Rampal, cembalistka Zuzana Růžičková, dirigent Libor Pešek. Postupem času převzal umělecké vedení souboru cellista Václav Jírovec, po roce 2001 stáli v čele ansámblu houslisté Petr Hůla a Bohuslav Matoušek.  

PKS za dobu své existence koncertovali v nejprestižnějších koncertních sálech Evropy, v Japonsku, v Kanadě a zároveň se představili na významných hudebních festivalech. Spolupracovali na hudebních pořadech pro Českou televizi a realizovali řadu oceňovaných nahrávek.

SOUČASNOST

Obnovená premiéra PKS se uskutečnila v roce 2013 v rámci festivalu Svátky hudby, pod uměleckým vedením hornisty a dirigenta Radka Baboráka.
Během následujících šesti let se Pražští komorní sólisté představili publiku Svatováclavského hudebního festivalu v Ostravě, Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica - v roce 2017 na závěrečném gala večeru se sólistou Adamem Plachetkou a v roce 2018 v německém Bauzenu. V prosinci 2018 se v rámci koncertu komorní řady FOK uskutečnila premiéra skladby Radka Baboráka “Orangerie“ pro hoboj a smyčce v přednesu německé hobojistky Clary Dent Bogányi, za doprovodu PKS.

V rámci zahajovacího koncertu sezóny 2018/19, který se uskutečnil ve spolupráci s TV Noe v bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě, se poprvé v roli koncertního mistra ansámblu představil Jan Mráček, zároveň také jako sólista koncertu společně s houslisty Josefem Špačkem a Václavem Hudečkem.

Současnou podobu ansámblu tvoří 16 hráčů na smyčcové nástroje, kteří působí jako sólisté, komorní hráči, koncertní mistři a členové předních českých orchestrů - České Filharmonie, Symfonického orchestru hl.m. Prahy FOK, orchestru Národního divadla, SOČRu, PKF - Prague Philharmonia a České Sinfonietty, profesoři pražské AMU a Pražské konzervatoře.

Repertoár PKS se skládá z vrcholných děl pro smyčcový orchestr období baroka až po 20. století a hudbu současnou.

Od sezóny 2022/23 se Pražští komorní sólisté stávají rezidenčním ansámblem kostela sv. Šimona a Judy, resp. Symfonického orchestru hl.m.Prahy FOK.

DSC_4798.jpg

PATRON PKS

29028_Vaclav_Hudecek.jpg
Artboard 1_72x_edited.png

Václav Hudeček, houslista

bottom of page